Wymiana opon w kilku krokach

Uszkodzenie opony to dość powszechna usterka, z jaką kierowcy mają do czynienia podczas korzystania z samochodu. Przydarzyć może się ona nie tylko w dłuższej trasie, ale nawet podczas wyjazdu na zakupy w pobliskim markecie. Bez względu na wielkość i rodzaj usterki, kierującego czeka przerwa w podróży, przeznaczona na usunięcie awarii. Sprawdźmy zatem, jak krok po kroku przebiega wymiana uszkodzonej opony i czy można tego dokonać samodzielnie?
Jakie są najczęstsze przyczyny i rodzaje uszkodzenia opony?
Większości kierowców przynajmniej raz w życiu, zdarzyło się złapać przysłowiowego kapcia, czyli uszkodzić oponę. Uszkodzenia opon prawie zawsze powstają podczas jazdy, a przyczyn takich awarii jest bardzo wiele. Do najpopularniejszych czynników, które są za to odpowiedzialne, można zaliczyć: najechanie na ostry element leżący na jezdni (śruby, szkło, części innych pojazdów), zły stan techniczny drogi, czy uderzenie w infrastrukturę drogową (krawężnik, studzienkę kanalizacyjną).
Przeczytaj również: Kiedy trzeba wymienić opony w aucie?
Podobnie jak przyczyny, także konsekwencje uszkodzenia opony mogą być różne. Czasami jest to tylko przebicie, a innym razem rozcięcie. Jednak bez względu na rodzaj i wielkość usterki oponę należy naprawić. W tym celu możemy skorzystać z pomocy firmy Wulkanizacja Mobilna 24H, która świadczy profesjonalne usługi naprawy ogumienia. Firma poza naprawami stacjonarnymi, oferuję również mobilny serwis opon, obejmujący zasięgiem drogi województwa śląskiego, działający przez całą dobę i 7 dni w tygodniu.
Przeczytaj również: Czy można jeździć cały czas na oponach letnich?
O czym należy pamiętać, wymieniając uszkodzoną oponę?
Z praktycznego punktu widzenia każdy pojazd powinien być wyposażony w sprawne koło zapasowe. Jednak w wielu samochodach producenci stosują tzw. zestaw naprawczy, czyli pojemnik ze specjalnym środkiem, który wstrzyknięty do uszkodzonej opony czasowo zakleja powstałą dziurę, pozwalając na dotarcie do warsztatu wulkanizacyjnego. Niestety rozwiązanie to nie zdaje egzaminu przy poważnych uszkodzeniach np. przecięciu lub rozdarciu opony. W takich przypadkach konieczne jest wezwanie pomocy.
Przeczytaj również: Kiedy zmieniać opony na letnie?
Korzystając z pogotowia wulkanizacyjnego, otrzymujemy profesjonalną pomoc w postaci naprawy opony na miejscu zdarzenia. Jeśli nasze auto ma koło zapasowe, a my posiadamy odpowiednie doświadczenie, możemy samodzielnie dokonać wymiany koła. Trzeba jednak pamiętać, aby zadbać o nasze bezpieczeństwo, zatrzymując samochód na poboczu, albo parkingu. Musimy też dysponować odpowiednimi narzędziami m.in. podnośnikiem, kluczem do kół, a także klinami.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Brosser Marcin Śpiewak
Samochody - stacje obsługi, mechanicy woj. śląskie43-300 Bielsko-Biała, Spółdzielców 2
-
Ninacar- Warsztat samochodowy
Samochody - stacje obsługi, mechanicy woj. wielkopolskie62-030 Luboń, Jana III Sobieskiego 60
-
Auto Serwis Marek Kranczkowski
Samochody - stacje obsługi, mechanicy woj. pomorskie84-230 Rumia, św. Józefa 21