Artykuł sponsorowany

W co powinien być wyposażony samochód pomocy drogowej?

W co powinien być wyposażony samochód pomocy drogowej?

Poważne awarie bądź kolizje na drodze wymagają wezwania pomocy drogowej. Auta, którymi nie sposób się dalej poruszać, należy nie tylko odholować, ale też jak najszybciej zabezpieczyć, aby nie wstrzymywać ruchu drogowego. Specjaliści zajmujący się pomocą drogową muszą nie tylko posiadać niezbędne uprawnienia, ale także dysponować odpowiednio przystosowanym pojazdem oraz wyposażeniem. Co się na nie składa i o jakich wymogach mowa?

Podstawowe wyposażenie pojazdu pomocy drogowej

W świetle obowiązujących przepisów zgodnie z ustawą Prawo o ruchu drogowym z dnia 20 czerwca 1997 r. pojazdy wykorzystywane do pomocy drogowej, zarówno laweta, jak i holownik, należą do grupy pojazdów specjalnych. Natomiast wyposażenie, jakie jest niezbędne w pojeździe pomocy drogowej do wykonywania danej funkcji określa Rozporządzenie ministra infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia.

Pojazd pomocy drogowej musi być wyposażony w migającą sygnalizacją świetlną koloru żółtego. Ważne, aby była widoczna z odległości minimum 150 metrów, a przy tym nie oślepiać kierowców na drodze. W pojeździe powinien się również znajdować dodatkowy zestaw świateł tylnych do montażu na holowanym pojeździe, jeżeli jego światła są zakryte. Co więcej, auto powinno być odpowiednio przystosowane konstrukcyjnie i mieć hol sztywny oraz hol giętki.

Do wymaganego wyposażenia pomocy drogowej należą także ostrzegawczy sygnał świetlny barwy żółtej do umieszczenia na holowanym pojeździe. Każde ze świateł powinno być zintegrowane ze światłami znajdującymi się na lawecie. Ponadto, jak zaznacza ekspert z Centrum Pomocy Drogowej Auto Czok z Opola, obowiązkowym wyposażeniem są światła barwy białej z przodu oraz barwy czerwonej z tyłu, jeżeli na pojeździe pomocy drogowej znajdują się elementy wystające poza jego obrys.

O czym jeszcze musi pamiętać kierowca pojazdu pomocy drogowej?

Obowiązkowe wyposażenie to nie wszystko. Prowadzenie pomocy drogowej wymaga aktualnego zaświadczenia ze stacji kontroli pojazdów, będącego potwierdzeniem, że pojazd wolny jest od wad prawnych oraz fizycznych. Samochód musi także przejść określone badania techniczne, zanim zostanie dopuszczony do ruchu jako pojazd specjalny. Sam kierowca także musi posiadać stosowne uprawnienia. Natomiast pojazd winien być koloru żółtego lub białego, pod warunkiem, że zostanie na niego naniesiony żółty pas. Dopiero po spełnieniu wszystkich powyższych wymogów pojazd może pełnić funkcję pomocy drogowej.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy