Objawy uszkodzenia tylnej belki skrętnej
Naprawa tylnej belki skrętnej to przykra konieczność dla wielu właścicieli pojazdów. Awarie tego rodzaju zawieszenia najczęściej zdarzają się w samochodach francuskich producentów. W przypadku wystąpienia objawów usterki należy jak najszybciej udać się do mechanika. W artykule opisujemy najczęstsze objawy uszkodzenia tylnej belki skrętnej i jej elementów.
Typowe objawy awarii belki tylnej
Belka skrętna to rodzaj tylnego zawieszenia wielu samochodów. Konstrukcja została stworzona przez niemieckich inżynierów w latach siedemdziesiątych. Początkowo wykorzystywano ją w niektórych modelach Audi i Volkswagena. Szerokie zastosowanie znalazła jednak w samochodach francuskich marek, takich jak Peugeot, Renault czy Citroen. Do zalet belki tylnej należy prosta konstrukcja, poprawa komfortu jazdy oraz możliwość zwiększenia pojemności bagażnika nawet w kompaktowych autach. Jej elementy narażone są jednak na duże obciążenia i ulegają szybkiemu zużyciu, co często skutkuje koniecznością naprawy tylnej belki.
Przeczytaj również: Na czym polega diagnostyka samochodowa?
Do najczęstszych objawów uszkodzenia tylnej belki skrętnej i jej poszczególnych elementów należą:
- zmiany geometrii kół tylnej osi,
- pochylenie samochodu w jedną stronę,
- nierównomierne ścieranie bieżnika opon,
- nietypowe dźwięki – stuki, szumy, piski czy trzaski.
Stukot dochodzący z tylnej części pojazdu może świadczyć o uszkodzeniu tulei wahacza. Metaliczne dzwonienie może oznaczać pęknięcie drążka stabilizatora. Z kolei piski lub trzaski to częsta oznaka awarii łożysk igiełkowych. W przypadku tych elementów pierwsze symptomy zużycia często jednak pozostają niezauważalne. Łożyska igiełkowe należy wymieniać po przejechaniu około 80 tysięcy kilometrów, nawet jeśli nie pojawią się wyraźne objawy ich awarii. Pozwoli to na uniknięcie poważniejszych usterek.
Przeczytaj również: Jak długo trwają naprawy powypadkowe samochodu?
Jak postępować, gdy pojawią się symptomy uszkodzenia tylnej belki skrętnej?
W przypadku pojawienia się objawów wskazujących na uszkodzenie belki skrętnej warto jak najszybciej zasięgnąć porady wyspecjalizowanego mechanika. Mieszkańcy Trójmiasta mogą skorzystać z usług serwisu samochodowego Tand z Gdyni, którego pracownicy doskonale znają się na naprawie pojazdów francuskich i często zajmują się usuwaniem awarii tylnej belki skrętnej. Zwlekanie z wizytą u mechanika może wpłynąć na pogorszenie stanu samochodu. Usunięcie drobnej usterki to z reguły niewielki koszt i krótki czas pracy mechaników. Zaniedbania w tym zakresie mogą natomiast przyczynić się do wystąpienia poważniejszych uszkodzeń, których naprawa nie będzie opłacalna, co może skutkować koniecznością wymiany całej belki.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana