Na czym polega i ile kosztuje wulkanizacja opony?
Można powiedzieć, że tzw. złapanie gumy jest jedną z powszechniejszych usterek, jakie przydarzają się kierowcom na drogach. Co ciekawe, na częstość takich sytuacji nie wpływa klasa pojazdu ani doświadczenie kierowcy. Na szczęście naprawienie tej usterki nie jest szczególnie trudne. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, czym jest oraz ile kosztuje wulkanizacja opony.
Czym jest wulkanizacja opon?
Należy zdawać sobie sprawę, że stan opon jest bardzo ważny ze względu na fakt, iż są one jedynym elementem kontaktu pojazdu z nawierzchnią. Ma to niebagatelne znaczenie w kwestiach takich jak przyczepność samochodu do podłoża, długość drogi hamowania czy amortyzacja wstrząsów na nierównym terenie. Jeśli opona ulegnie uszkodzeniu, konieczne jest jej naprawienie lub wymiana. W zależności od rodzaju uszkodzenia, czasu eksploatacji i zużycia ogumienia wulkanizator oceni, które rozwiązanie będzie lepsze.
Przeczytaj również: Czy pękniętą oponę zawsze da się naprawić?
Warto wiedzieć, że wulkanizacja to pojęcie obejmujące więcej usług, aniżeli wyłącznie naprawę przebitej opony. W razie potrzeby można dokonać także:
regeneracji opon, czyli tzw. bieżnikowania,
czyszczenia ogumienia,
renowacji felg,
wyrównania ciśnień w oponach,
pompowania kół
i wiele innych zabiegów.
Jak znaleźć sprawdzone zakłady wulkanizacyjne w największych miastach w Polsce?
Poszukujesz wysokiej jakości usług wulkanizacyjnych? A może chcesz skorzystać z możliwości sezonowego przechowywania opon? Sprawdź ranking polecanych zakładów wulkanizacyjnych w największych miastach Polski!
Przeczytaj również: Kiedy przyda się mobilna wulkanizacja?
wulkanizacja Warszawa | wulkanizacja Gdańsk | wulkanizacja Łódź
wulkanizacja Poznań | wulkanizacja Wrocław | wulkanizacja Szczecin
wulkanizacja Częstochowa | wulkanizacja Kraków
wulkanizacja Katowice | wulkanizacja Lublin
Ile kosztuje wulkanizacja opon?
Dobrze wiedzieć, że wulkanizacja opon jest jednym z prostszych zadań, jakich podejmują się wulkanizatorzy. Cena takiej usługi może się jednak różnić znacząco w zależności od następujących kryteriów:
Przeczytaj również: Jak działa mobilna wulkanizacja?
Wulkanizacja na zimno czy na ciepło? Pierwsza opcja jest łatwiejsza do wykonania i tańsza. Naprawiona w ten sposób opona może być użytkowana jeszcze przez kilka, a nawet kilkanaście miesięcy. Z kolei wulkanizacja na gorąco jest bardziej skomplikowana, ale jest rozwiązaniem skutecznym, trwałym i polecanym przy dużych ubytkach.
Stacjonarny zakład wulkanizacyjny czy z możliwością dojazdu do klienta. Wychodząc naprzeciw potrzebom klientów, wulkanizatorzy coraz częściej udzielają swoich usług w wersji mobilnej. Oczywiście w takiej sytuacji trzeba liczyć się z dopłatą za dojazd w wyznaczone miejsce.
Średnica opony. Im większa, tym wyższa cena usługi.
Tzw. widełki cenowe za usługi wulkanizacyjne rozumiane jako naprawa opony na zimno lub gorąco wynoszą między 50 a 100 złotych. Należy zdawać sobie sprawę, że nie wszystkie opony nadają się do naprawy. Wulkanizatorzy mogą odmówić wulkanizacji opony:
mającej więcej niż 10 lat (liczone od daty produkcji),
mającej uszkodzoną ściankę boczną,
mającej naruszoną strukturę wewnętrzną,
z której całkowicie zeszło powietrze,
w której limit napraw został przekroczony (w przypadku samochodu osobowego są to 3 naprawy).
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana