Artykuł sponsorowany

Na czym polega chip tuning?

Na czym polega chip tuning?

Większość pasjonatów czterech kółek doskonale wie, jaki pojazd ma stanąć w ich garażu. Niestety często na drodze do realizacji tego celu stają pieniądze. Utrzymanie auta sporo kosztuje, dlatego wiele osób decyduje się na wariant tańszy w eksploatacji, ale za to ze słabszym silnikiem. Dopiero kiedy wciskanie pedału gazu nie przynosi spodziewanej satysfakcji, nadchodzi chwila refleksji. Rozwiązaniem w takiej sytuacji może być tuning.

Czym jest chip tuning?

Pojęcie tuningowania nie jest obce większości osób, które miały okazję oglądać film o wyścigach samochodowych. Nie zawsze jednak jest ono właściwie kojarzone, gdyż dla osiągnięcia odpowiedniego efektu producenci filmów prezentują takie pojazdy o wyjątkowo krzykliwym, przyciągającym uwagę designie.

W rzeczywistości to nie czerwone płomienie czy zielone błyskawice na karoserii są przykładem tuningowania, lecz to, co znajduje się pod maską. Chip tuning bowiem jest działaniem mającym na celu poprawę możliwości pracy jednostki napędowej przez podniesienie jej momentu obrotowego. Może on przyjmować formę mechaniczną lub elektroniczną.

Tuning elektroniczny silnika również można przeprowadzić na dwa sposoby. Pierwszy, bezpieczniejszy, w którym specjalizuje się firma Premium Car Coding, polega na dokonaniu modyfikacji zapisów w komputerze pokładowym auta. Dzięki temu będzie on dysponował podawanie większej ilości mieszanki do komory spalania silnika. Druga, bardziej ryzykowna metoda, to instalacja specjalnego zewnętrznego boxu.

Dlaczego kierowcy decydują się na tuning silnika?

W motoryzacji postęp technologiczny jest tak szybki, że nie nadąża za nim ekologia. W efekcie wykorzystanie pełni możliwości silników prowadziłoby do emisji ogromnej ilości spalin. Normy emisji są bardzo rygorystyczne i z pewnością żaden silnik nie byłby w stanie im sprostać. Aby uniknąć konsekwencji, producenci samochodów nakładają na jednostki ograniczenia. Dzięki temu klient otrzymuje nowoczesny technologicznie model, a organizacje ekologiczne – samochód o dopuszczalnych parametrach.

Silniki montowane w pojazdach oferują więcej możliwości niż podaje się w katalogach. Chip tuning pozwala na zwiększenie ich mocy i momentu przez podawanie większej ilości mieszanki. Przeprogramowanie komputera pokładowego sprawia, że jest to możliwe bez konsekwencji dla stanu technicznego pojazdu. W efekcie jedzie on szybciej i spala mniej paliwa. Niestety osiągnięcie tego celu wymaga wiedzy i doświadczenia. Samodzielne tuningowanie silnika może skończyć się jego poważnym uszkodzeniem.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy