Jak często myć reflektory samochodowe?
Reflektory samochodowe są odpowiedzialne za właściwe oświetlanie drogi przed pojazdem, a także sprawiają, że auto jest widoczne dla innych kierowców, przyczyniając się do wzrostu poziomu bezpieczeństwa. By wiązka światła miała właściwe natężenie i była skierowana w odpowiednie miejsce, powierzchnia kloszy powinna być czysta i musi zachowywać potrzebną przejrzystość. Utrzymanie ich w dobrym stanie wymaga jednak prawidłowej pielęgnacji.
Co trzeba wiedzieć o kloszach reflektorów?
Klosze reflektorów w nowoczesnych samochodach są wykonywane ze specjalnego tworzywa sztucznego – poliwęglanu. Materiał ten wykazuje stosunkowo wysoką twardość, nie ulega więc łatwo zarysowaniu, a przy tym zapewnia przejrzystość odpowiadającą poziomowi osiąganemu przez klasyczne szkło kwarcowe. Istotne jest również to, że bez problemu można nadawać mu potrzebny kształt, a jego uzyskanie jest dość tanie. Niestety poliwęglan z czasem może ulegać efektom starzenia i stawać się matowy. Przyczyniają się do tego zarówno promieniowanie ultrafioletowe, jak i osadzające się na powierzchni zanieczyszczenia, które często zawierają sporą ilość chemikaliów powodujących uszkadzanie struktury tworzywa. Problem stanowią również oddziaływania mechaniczne – mające kontakt z lampami drobiny kurzu, piasku, a także szczotki używane na myjniach tekstylnych, gdzie często zbiera się spora ilość ciał stałych. Na utratę przejrzystości jest jednak rada, ponieważ lampy da się zregenerować dzięki zabiegowi polerowania kloszy reflektorów. Polega on na zastosowaniu odpowiedniego ścierniwa, które „zbiera” zewnętrzną warstwę tworzywa i przywraca mu pierwotne właściwości. Warto pamiętać, że kłopoty z emisją światła o właściwym natężeniu oraz jego prawidłowym rozprowadzaniem mogą być również spowodowane przez zbierające się na nich zabrudzenia.
Przeczytaj również: Czego używa się do polerowania lamp w samochodzie?
Jak czyścić lampy?
Do czyszczenia lamp samochodowych najlepiej używać wody i łagodnych detergentów. Przed ich zastosowaniem klosz warto obficie spłukać, usuwając drobiny kurzu i piasku, które łatwo mogłyby spowodować powstanie zarysowań. Jeżeli zajedzie taka potrzeba, powierzchnię można czyścić z użyciem gąbki lub myjki z mikrofibry. Należy zadbać jednak o to, by na ich powierzchni nie było drobin mogących uszkodzić reflektor. Poliwęglan warto też zabezpieczyć dostępnymi na rynku preparatami ochronnymi. Firma TMC Regeneracja Reflektorów działająca w Piekarach Śląskich i Kościanie specjalizuje się w regeneracji reflektorów, naprawiając odbłyśniki i klosze lamp. Zajmuje się także przerabianiem reflektorów na ksenony oraz świateł amerykańskich i brytyjskich na standard UE.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana