Co oznacza skrót LPG?

LPG to skrót, który zna chyba każdy polski kierowca. Nie powinno to dziwić, bo Polska należy do krajów z największą liczbą pojazdów zasilanych tym rodzajem paliwa. Jeździsz samochodem na gaz albo planujesz montaż instalacji w swoim pojeździe i chciałbyś wiedzieć więcej o LPG? Z tego artykułu dowiesz się, co oznacza skrót LPG, do czego wykorzystywane jest to paliwo oraz jakie są jego zalety.
Czym jest LPG?
LPG to skrótowiec od angielskiego terminu liquefied petroleum gas, czyli po polsku skroplony gaz petrochemiczny. Mimo że skrót ten nie określa składu gazu, w praktyce LPG to najczęściej propan lub mieszanina propanu i butanu o różnym składzie, zwykle z niewielką domieszką innych alkanów. Z tego powodu często nazywa się go propanem-butanem. Przechowywany i transportowany jest w specjalnych pojemnikach (butlach) pod ciśnieniem w postaci ciekłej. LPG (jako propan) został po raz pierwszy otrzymany w 1910 roku przez amerykańskiego chemika Waltera Snellinga. Na skalę przemysłową uzyskiwany jest jako produkt uboczny podczas rafinacji ropy naftowej, a także ze złóż gazu ziemnego – zwykle w początkowym okresie eksploatacji nowego odwiertu.
Do czego stosowany jest LPG?
LPG pojawił się w sprzedaży w 1912 roku jako praktyczne i bezpieczne paliwo do przenośnych kuchenek gazowych. W kolejnych latach znalazł wiele innych zastosowań. Używany jest do gotowania oraz jako paliwo do promienników gazowych, nagrzewnic i podgrzewaczy wody. Stanowi także alternatywę dla energii elektrycznej i oleju opałowego, przede wszystkim w tych miejscach, gdzie nie ma dostępu do instalacji gazu ziemnego. W wielu krajach, w tym Polsce, popularne są samochodowe instalacje LPG. Ponadto gaz ten wykorzystywany jest w procesach cięcia i obróbki metali, pracach dekarskich i instalacyjnych, w hodowli i rolnictwie oraz w wielu dziedzinach przemysłu.
Zalety stosowania LPG jako paliwa samochodowego
LPG jest tani i stanowi doskonałą alternatywę dla tradycyjnych paliw. Może być stosowany do napędzania pojazdów osobowych i dostawczych oraz wózków widłowych. Obecnie najczęściej spotykane są instalacje gazowe IV i V generacji z sekwencyjnym wtryskiem gazu, których projektowaniem i montażem zajmuje się na przykład firma Auto Gaz Śląsk z Katowic. Pozwalają one na zachowanie pełnej mocy auta, nie wpływają w negatywny sposób na funkcjonowanie autodiagnostyki EOBD oraz zapewniają precyzyjne dawkowanie paliwa. Poza tym stosowanie LPG ma pozytywny wpływ na ograniczenie emisji zanieczyszczeń. Jego spalanie powoduje powstawanie mniejszych ilości tlenków azotu, węglowodorów i dwutlenku węgla niż spalanie oleju napędowego i benzyny. LPG jest więc przyjazny zarówno dla portfela, jak i środowiska.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Syntetic Hurtownia Syntetic Andrzej Koźbiał
Paliwa, oleje, smary woj. małopolskie34-100 Wadowice, Łazówka 51
-
V-rent Odszkodowania, wypożyczalnia samochodów
Samochody - wypożyczanie woj. wielkopolskie63-400 Lewków, Słoneczna 2